Gorzowskie Konwersatoria Muzealne

Kilka słów od Ryszarda Bronisza, autora i moderatora wykładu „Landsberg w 1850 roku. Analiza obrazu. Fakty i mity”, na który zapraszamy już w najbliższą środę o godzinie 17 do Zespołu Willowo-Ogrodowego przy ul. Warszawskiej 35 w ramach Gorzowskie Konwersatoria Muzealne. 🌺

Realizując hasło „Gorzowskich Konwersatoriów Muzealnych. Prawdy i mity historyczne”, postanowiłem zaprezentować Państwu jeden z kilku znanych widoków dawnego Landsberga.

Panorama „Landsberg A.W. um 1850” przedstawia północną część miasta widzianą oczami malarza siedzącego na jednym z morenowych wzgórz 170 lat temu (obecnie jest tu DPS ). Obraz ze słynnym wiatrakiem występuje w kilku wersjach. Czarno-biały staloryt i kolorowa litografia.

Dzieło powstało w czasach kiedy nie było widokówek i jest jednym z nielicznych dokumentów ukazujących wygląd tego fragmentu miasta około 1850 roku.

Czy jest on wiarygodny? Czy rzeczywiście ukazuje on Landsberg A.W. takim jakim wtedy był? Czy może jest to wytwór fantazji?

Kto tę panoramę miasta namalował i jakie były losy które umożliwiły jej przetrwanie dowiecie się Państwo w środę 10 kwietnia o godzinie 17-tej w Muzeum Lubuskim w Gorzowie.

Zapraszam, Ryszard BRONISZ.