Serdecznie zapraszamy na ekspozycję wyjątkowych prac artysty, którego pamiętamy przede wszystkim jako twórcę obrazów. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, wystawa zorganizowana jest we współpracy z Agencją Zegart.

Wernisaż odbędzie się 15 marca 2019 roku (piątek) o godzinie 17.00
w Zespole Willowo-Ogrodowym – filii Muzeum Lubuskiego przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim.

Na wystawie zaprezentowano pięćdziesiąt czarno-białych fotografii z lat pięćdziesiąte i sześćdziesiątych XX wieku oraz dwanaście komputerowych fotomontaży z ok. dziesięciu ostatnich lat twórczości artysty.

Wystawa czynna do 28 kwietnia 2019 roku.

Zdzisław Beksiński – fotografik, malarz i grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 roku, a zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku w Warszawie. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 roku powrócił do Sanoka i pracował jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku rozpoczął działalność artystyczną, najpierw jako fotografik, wystawiając swoje prace m.in. w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później dał się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 roku jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju, tworzył fotomontaże komputerowe.

/Kurator wystawy, Lech Dominik/

Na zdjęciu: Zdzisław Beksiński, „Gorset sadysty”, wym. 28,5 x 17,3 cm